כירורגיה לפרוסקופית

כשמדברים על ניתוח כירורגי, אי אפשר שלא לדון על אחד הענפים החדישים ביותר, הכירורגיה הלפרוסקופית. ענף זה מאפשר ביצוע פעולות כירורגיות מבלי להפריד, לפתוח או לחתוך רקמות, באמצעות הדמיית המתחולל באזור המטופל ושיקוף הנתונים על גבי מסך. 

כירורגיה לפרוסקופית מהי

כשמדברים על ניתוחים כירורגיים, התמונה המצטיירת בדמיון של רובנו היא פעולת החיתוך לצורך טיפול באיבר הפגוע. תמונה זו בדרך כלל יוצרת את תחושת החרדה והפחד מביצוע הניתוח, אך לא עוד, עם הניתוחים המבוססים על הכירורגיה הלפרוסקופית, תחושת הפחד תרד משמעותית. בשיטה זו, מחדיר הרופא המטפל אל תוך גוף המטופל מצלמה זעירה המכונה הלפרוסקופ, אשר יוצרת תצלום של האיבר הטעון טיפול ומשקפת את הנתונים על מסך. באופן הזה, ניתן לבצע חתכים קטנים באמצעות שימוש באמצעים ייעודיים ומתקדמים, ללא צורך בהפרדה, פתיחה או חיתוך של רקמות. 

לאילו מצבים הגישה הלפרוסקופית מתאימה?

גישה מתקדמת ונפוצה זו מתאימה הן לאבחון מצבים שונים והן לטיפול. ניתוח בגישה הלפרוסקופית יתאים למטופלים אשר אובחנו עם חשד לבעיות באגן או בבטן. כמו כן תחום זה מאפשר לזהות את קיומם של קרעים באזורים שונים כמו טחול או סרעפת וכן מצבי דימום בתוך חלל בטן המטופל. 

יתרונות הכירורגיה הלפרוסקופית 

הכירורגיה הלפרוסקופית כוללת בחובה יתרונות רבים שלרוב, אינם קיימים בעת ביצוע ניתוח כירורגי מסורתי, כגון: 

-בניתוחים כירורגיים רגילים, רמת החשיפה למחוללי מחלות שונים גבוהה יותר בהשוואה לרמת החשיפה הקיימת בעת ביצוע ניתוחים כירורגיים בגישה הלפרוסקופית.

-כשמבצעים חתך, קיים סיכוי להתפתחות זיהום. אך מאחר ובגישה זו החתכים זעירים וקטנים, הסיכויים פחותים משמעותית

-זמן האשפוז ותהליך ההחלמה קצרים משמעותית בהשוואה לנדרש בניתוח כירורגי מסורתי. כבר לאחר כשבוע מתום הניתוח ניתן להתחיל לחזור לפעילות הדרגתית, ולאחר כחודש החזרה לשגרה בדרך כלל מלאה לגמרי.

-הכאבים מהם חושש כל מטופל בדרך כלל, נמוכים משמעותית לעומת הכאבים המופיעים בניתוח רגיל.

-הטיפול מתבצע בדייקנות רבה וסיכויי הצלחת הטיפול גבוהים 

-בעת ביצוע ניתוח מסורתי, החתכים לעיתים גורמים לטראומה משמעותית לגוף המטופל, ואילו בניתוח בגישה הלפרוסקופית, שבו החתכים הינם קטנים וזעירים, גוף המטופל לא נמצא במצב טראומה כה גדולה.

-תהליך ההחלמה יחסית סביל שכן אינו כולל כאבים משמעותיים במיוחד או כאלה האורכים זמן רב.

סובלים? חוששים מניתוח, זמן אשפוז ארוך, סיכונים, סיכויים והתהליך החלמה ארוך למדי? הכירורגיה הלפרוסקופית כאן בדיוק בשבילכם! רוצים לדעת עוד? לחצו כאן למידע נוסף 

תוכן עניינים

דילוג לתוכן